AyarlarCihaz AyarlamalarıHata - Arıza - Çözüm

Anytone D878UV Band Mode Erişimini Açma

Sanırsam yeni model 878 lerde Band değiştirme moduna geçişin etkinliğini kapatmışlar. Bazı arkadaşlardan bu şekilde duyumlar aldım. Bazılarına band değiştirme modunu aktif hale getirmeleri için yardım da ettim. Olay aşağıda ki gibi gerçekleşmektedir.

Öncelikle bazı dosyalara ihtiyaç duymaktayız. Bunları indirmenizi tavsiye ederim. Anytone Test Mode

indireceğiniz zip dosyasının içeriği

Burada iki tip test mode vardır. Full Test mode: cihazdaki bir çok başka özelliği de ayarlamak yada görmek için olan mode dur. Burada ki bilmediğiniz değerleri değiştirmemenizi tavsiye ederim. sonra orjinallerini bulmanızda zorluk yaşayabilirsiniz. Normal Test Mode: Band değişimi için yeterli olan mode dur.

Öncelikle telsizde kayıtlı bilgileriniz varsa yedek alın. Sonrasında Cihazı kapatın ve PTT + PF1 (PTT nin hemen altındaki tuş) basarak açın.

PTT+PF1 ve cihazı açınca “UPDATE MODE” açılacak.

Cihazın CPS yazılımını açın. COM port u seçin. Menu – [Tools] – [Firmware and Icon Update] tıklayın. Açılan pencerede [Open Update File] a tıklayarak fulltestmode yada normaltestmode dosyalarından birini seçin. ve sonrasında [Write] butonuna basın.

Bu işlem sonrasında telsize yükleme yapılacak ve yükleme sonrasında telsiz yeniden başlamayacaktır. Eğer yüklemenin tamamlandığına dair mesaj aldıysanız telsizi kapatabilirsiniz.

Yeniden açıldığında bazı telsizlerin çince açıldığını gördüm. Bu normal bir şey. Bunu ingilizceye çevirmek için telsizi CPS yazılımı ile bir kere okutun.

[Otional settings]’den language seçeneğini ingilizceye çevirin ve telsize yükleme yapın. Şimdi telsiz artık ingilizce açılacak. Bu aşamadan sonra telsizi tekrar kapatın ve [PTT] + [1] tuşlarına basarak açın.

Yukarı aşağı tuşları ile resimdeki “MODE” yazısını bulun ve bunu kanal düğmesini çevirerek 10 yapabilirsiniz. Bununla ilgili diğer detaylar http://kayatanyel.com/2019/06/03/anytone-d878uv-band-plan-degisikligi/ bu sayfada bulunmaktadır.

Mode seçiminde sonra cihazı kapatın. Tekrar açıldığında gene Çince açılırsa önceden belirttiğim işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Bu işlem Anytone 878 ve Firmware 1.13 te denenmiştir.

 

 

Bütün bu işlemler için cihazda meydana gelebilecek sorunlara karşı hiç bir sorumluluk kabul etmiyorum. Her şey tamamen kendi inisiyatifinizdedir.

Takıldığınız ve sormak istediğiniz yerlerde bana ulaşmaktan çekinmeyin. kayatanyel[at]gmail.com – TA5KT 73…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu