AyarlarCihaz Ayarlamaları

Anytone D-878UV Detayları – 01 (Digital Func Menu)

Digital Function Ayarları

Merhaba Arkadaşlar, bu sefer Anytone D-878UV telsizimizde ki detay işlemleri biraz açıklamak istedim. İlk olarak “Optional Sttings” altında yer alan “Digital Func” sekmesindeki terimleri açıklamak istiyorum.

Group Call Hold Time: Farz edelim telsizde “receive group” oluşturarak yada “digital moitör” ile bir çok grubu aynı anda dinliyoruz. Bir arkadaşımız bize 28645 grubundan çağrı yapıyor fakat bizim telsizimiz normalde 286 dan göndermeye ayarlı. Gelen çağrıdan sonra telsizimizde ki “DIG” yazısı maviden turkuaz rengine dönecektir ve bu seçenekte verdiğiniz süre boyunca turkuaz renkte kalacaktır. Eğer siz bu esnada mandala basacak olursanız telsiz 286’dan gönderme yapmak yerine 28645’ten gönderme yapacaktır. Bu da bize bir çağrı geldiğinde “hangi gruptan çağrı yapmıştı telsizi o gruba alayım” gibi sorunlar yerine direk mandala basarak gelen çağrının grubu üzerinden cevap verme kolaylığı sağlayacaktır.

Burada ki “Hold Time” seçeneklerinin dördü de aynı şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda bu özellik sizin mandala basmanızdan sonraki geçen sürede de açık kalacaktır. Bu süre bitiminde sizin ayarlamanıza göre sesli (Alert Tone sekmesinde “Idl Channel Tone”) ve görsel (Display sekmesinde ki “Call End Prompt Box”) uyarı yapılabiliyor.

Person Call Hold Time : Bize direk bir çağrı geldiğinde ve cevap verdiğimizde o kişiye direk çağrı olarak geri dönebilme özelliğidir. Ayarladığımız süre boyunca “DIG” yazısı turkuaz kalacak ve mandala basarsak o kişiye direk çağrı yapmış olacağız.

Manual Dial – Group TG Hold Time : Telsizde sıfır(0) tuşuna basılı tutunca ekrana “Private ID” girirşi çıkar. #(kare) tuşuna basarak bunu “Talk Group ID”ye çevirebilir ve istediğimiz bir grup id numarasını ekrana yazarak çağrı yapabiliriz. Bu süre de onun askıda kama süresidir. Yukarıda ki aynı kuralar geçerlidir.

Manual Dial – Private TG Hold Time : Yukarıda açıkladığımızın “Private ID” ile manuel giriş yapılması oluşan cevap verme bekleme süresi.

Prewave Time : Telsizin güç tasarrufu modundan çıkma süresi. milisaniye cinsindendir.

Wake Head Period : Cihazın bilgi göndermeye başlamadan önce gönderdiği boş bilgilerdir. 100-200ms kalması uygundur.

Filter Own ID in Missed Cal : Eğer birisi bize çağrı yapmış ve kaçırmışsak, ekranad “Missed Call” olarak gözükecektir. Bu uyarıyı ekranda görmeden aynı kişi ile konuşmaya başlarsak cihaz artık bu uyarıyı göstermyecek. Tabi “On” olarak ayarlarsak.

Digital Remote Stun & Kill : Cihazlarımız aslında uzaktan (başka bir telsiz ile) kapatılabilmektedir. Bu özelliği açıp kapatmak için.

Digital Monitor : Cihazın gelen bütün grupları dinlemesi için açabiliriz. Bu özelik kısayol uşlarına da atanabilmektedir. “Single slot” seçersek sadece bulunduğu slotta kayıtlı bütün grupları dinletir. “Double Slot” seçersek, her iki slotta da kayıtlı bütün grupları dinlemeye alır.

Digital Monitor CC : “Any” seçersek bütün color code ları monitör edecek “same” seçersek ise sadece bulunduğumuz color code u dinleyecektir.

Digital Monitor ID : “Any” seçersek kayıtlı bütün talk group id lerini dinletir, “same” seçersek sadece bulunduğumuz talk group id yi monitör edecektir.

Monitor Slot Hold: iki slot birden monitör edecekseniz bunu “on” konumuna getirmemiz daha uygun. Eğer böyle yaparsak kısa kesilmelerde yada görüşme bitiminde telsiz bir kaç saniye bekleyecek ve görüşmenin devam edip etmediğine karar verecektir. Aksi takdirde diğer slotta bir görüşme varsa direk ona atlayacak ve mevcut slottaki görüşmeyi kaçırmanıza sebep olacaktır.

Remote Monitor: Telsizin başka bir telsiz ile dinlemeye alınması durumunu açıp kapatmak için.

SMS Format: Motorola stanndardında kısa mesaj için “M-SMS” yada Hytera standardında kısa mesaj için ise “H-SMS” seçilebilir.

 

73…
TA5IKT

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu