AyarlarHata - Arıza - Çözüm

Retevis RT3S Cihaz 446.00625 Mhz’de Takılıp Kalırsa

Retevis El Telsizi RT3S’niz 446.00625 Mhz’de takılı kalırsa, bu bir arıza değildir. Belgelenmemiş bir özelliktir.
RT3S, çift bantlı bir uhf / vhf radyodur. Aynı anda dijital iletişim yeteneğine de sahiptir. DMR radyosu olarak mevcuttur. Tercih Ham Radyo için bu radyoyu satın alır. Ancak profesyonel bir radyo olarak kullanılabilir. Geçtiğimiz ay telsizim birden röleye erişemez duruma geldi. Hangi kanala seçsem de hep aynı frekensta iletim yapıyordu. Öncelikle frekans metre bu frekansı ölçtüm. 446.00625 mhz uhf ve 149.02500 vhf. Cihazda kayıtlı kanal ne olursa olsun uhf ve vhf’de başka frekansta iletim yapmıyor. Bu durumu görebilmek için cihazı öncelikle CH modundan MR moduna almanız gerekiyor. Bunu fotoğraflardaki gibi yapabilirsiniz.

Önce telsiz bozuldu sandım. Statik elektrik boşalmasından bozulmuş olabileceğini düşünüyordum. Bu nedenle telsizi kutusuna koyup, dolaba kaldırdım. Sonra geçen gün TA2LUE Erol ile görüştüm. Yakın zamanda aynı nedenden dolayı Gaziantep’ten TB8HSO Hakan’ın Firmware yazılımını günceleyip, CPS yazılımı kullanıp kendi kütük dosyasını yükleyerek durumunu düzelttiğini söyledi. Bir gün boyunca uğraştım. Defalarca firmware güncelledim. Çeşit çeşit kütük dosyası yükledim. Her şeyi denesem de bendeki telsizi düzeltemedim. Sonra sıkıldım ve bir de değişik tuş kombinasyonlarını denemek aklıma geldi. Birden şans eseri çözüme ulaştım. Sizlerle paylaşıyorum.

Bu durumun çözümü için bu tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.


M + Güç Açma.
Telsiz olduğu normal kullanıma dönüyor.

İyi şanslar diliyorum. de TA2EE

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Iui günler bendede aynı sorun oldu. Retevis fabrikadiyla görüştüm. Program attiktan sonra ptt butonunun yanindaki 2 butona basarak cihazi acmami soyledi. Cihaz duzeldi. Retevis rt3s program bakımından çok kaprisli bir cihaz. Bende dijital kontak list atamiyorum cihazima. Exel fail mesaji veriyor. 3 bilgisayar degistim hep ayni exel fail mesaji veriyor.

    1. Siz yorum yaptıktan sonra tekrar kontrol ettim. Sadece M tuşuna basarak açmak yetiyor. Yazıyı da düzelttim. Kontakt list konusunda bilgisayarınızdaki Excel yazılımının düzgün çalışması önemli. Zira onu kullanarak düzenliyor CPL uygulaması. Excel yazılımınız dügün çalışır ve sürümü de uygun olursa sorun çıkmaz.

  2. Retevis rt3s ile çözemediğim bir konu da güncel kullanıcı listesi yüklenmesi,bu konuda yardımcı olabilecek amatör arkadaşlarlardan rica ediyorum selamlar…. 73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu