Cihaz Ayarlamaları

Retevis RT3S “ID UNKNOWN”

Mandala basınca "ID UNKNOWN" yazıyor...

Retevis RT3S telsizlerin tuhaf bir huyu var maalesef. Ekrana isimleri yazarken ya “digital contact” bölümünde ki listeden kontrol ediyor ya da yüklediğiniz CSV dosyasından kontrol ediyor. Maalesef cihazın şimdilik ikisini birden kontrol etme özelliği bulunmuyor. İleride firmware güncellemesi ile bunu geliştireceklerini umuyoruz.

İnternetten bulup yüklediğimiz CSV dosyalarında ise kullanıcıların DMR numaraları yazıyor fakat gruplarınki yazmıyor. Bu sebeple cihazda bir gruba çağrı yaparken CSV aktif ise nereye çağrı yaptığını bilmiyor maalesef. Bu sebeple de “ID UNKNOWN” yazması gayet doğal. Bunu aşmanın bir kaç yolu var.

  1. CSV dosyasını bir editör ile (notepad) açarak en sonuna talkgroup ID’lerini manüel olarak eklerseniz. Düzenlemeyi yaparken bir üst satırdaki virgül sayılarını tıpatıp aynı sayıda koymayı unutmayın. Yükledikten sonra mandala basınca çağrı yaptığınız grubun adını yazacaktır. NOT: Bu yöntem eski firware’lerde oluyordu şimdikilerde olmadığını keşfettim.
  2. CSV yi kapatıp “Digital Contact”i aktif ederseniz o listede zaten gruplar yazdığı için ekranda çağrı yaptığınız grup gözükecektir. CSV kapatma şu şekilde: Menu – Utilities – 1 Radio Settings – 14 Contacts CSV – Turn Off. Tabi bu durumdayken Digital Contact içerisine çok sayıda kullanıcı eklemelisiniz ki burada sayı kısıtlaması var. Türkiye kullanıcılarına yetiyor genede. Sayfamızdan indireceğiniz güncel kontak listesini -ki bu liste gerçek zamanlı olarak günceldir- NOGSG DMR Contact Manager isimli program ile aktarabilirsiniz. Kurulum gerektirmez, direk çalışır. Bu aynı zamanda güzel bir codeplug düzenleyicisidir.

 

Bol bol DMR’lı günler dilerim
73…
TA5IKT

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu