Cihaz Ayarlamaları

Radioditty GD-77’de çağrı işaretinin görüntülenmesi

GD-77 DMR cihazında QSO yapan istasyonun DMR numarası yerine çağrı işaretini görmek istemez misiniz?

Bu özellik cihazın Firmware V3.1.3. versiyonundan beri kullanılabilmektedir. Bu işleme başlamadan önce örneğin tüm Türkiye’deki kullanıcıları yüklemek istiyorsanız yine sitemizin ana sayfasından ulaşılan “DMR Kullanıcı Listesi” ni bilgisayarınıza “csv” formatında indirin.

Bilgisayarınızda GD-77 yazılımının alt dizini olan  “DMR ID” ‘yi bulun. Cihazınızı programlama kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın ve “DMR ID” dizini içinde bulunan “ActiveClient” programını çalıştırın.

SK2 + Menu + # tuşlarına aynı anda basıp cihazı açın.

YAZMA (Video)

1) “Import csv” ye tıklayıp (sadece DMR ID ve Çağrı İşareti kolonlarından oluşan) dosyanızı seçin. 2) Versiyon no için “001” yazın.3) “Write” ı tıklayın

OKUMA  (Video)

“Read” e tıklayın. okumadan sonra cihazın içindeki DMR ID verileri görünecektir.

Bundan sonraki QSO larınızda ekranınızda 286xxx şeklinde DMR numarası yerine konuşan istasyonun çağrı işaretini göreceksiniz.

73, Sinan Uluvar, TA3DO

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Radioditty cihaza, indirdiğim güncellenmiş .csv uzantılı listeyi import etsem de yükleme hata verdi. Güncel listeyi nasıl yükleyebilirim.

  1. Merhaba Turgay bey,
   Hata mesajı ile ilgili ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz?
   73

 2. merhaba csv dosyasını indirdim ActiveClient” programını çalıştırdım Write yi tıklıyorum ama hiç bir tepki vermiyor

   1. Benim makalede tarif ettiğim yöntemi bulduğum forumda sizin de bahsettiğiniz 3 tuştan oluşan bir kombinasyona basarken cihazın açılması tarif ediliyordu. Ben kablo ile cihazın bağlantısını bilgisayara yaptıktan sonra (tuş kombinasyonuna basmadan) açtım ve Activeclient ‘ı çalıştırdım. Import işlemi beklediğim şekilde gerçekleşmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu