Makaleler

Amatör Telsizcilikte DMR

DMR birçok standart gibi ilk başta ticari kullanım için geliştirilmiş bir standart tı ve ilk olarak motoTRBO ürünleri üzerine kurulu DMR-MARC ve Hytera ürünleri üzerine kurulu DMRplus adı altında iki ağ ile amatör telsizcilik hizmetine açıldı. Bu iki ağ başlangıçta bir birine bağlı değildi. Daha sonra iki ekip birbirleri ile iş birliği yaptılar ancak büyümeyi sürdüremediler.

Yakın bir zamanda, dünya çapında yeni bir marka olan BrandMeister kuruldu ve kısa  bir süre içinde dünyanın en büyük amatör radyo DMR ağı haline geldi.

BrandMeister kullanıcıları herhangi bir konuşma grubunu anahtarlayabilir (mandallayarak) ve kullanabilir. Ayrıca erişim noktaları (HotSpot) için son derece uyumlu bir ağdır.

Ayrıca, TGIF, RMHAM, NoCO DMR gibi DMR ağları kurulmuş ve işletilmektedir.

DMR, D-STAR, NXDN, YSF, P25 gibi çeşitli dijital modları birbirine bağlamak için bir çoklu protokol reflektör projeleri de mevcuttur.

TA3NHI

İbrahim ÜRÜKER 1975 Bursa Doğumluyum, Amatör Telsizciliğe TA3CGF çağrı işaretim ile 1993 yılında başladım. Daha sonra çağrı işaretim yönetmelik ve ikamet değişiklikleri doğrultusunda TB2NHI ve en son TA3NHI olarak değişti. Elektronik ve özellikle haberleşme teknikleri üzerine ilgim beni Amatör Telsizciliğe son derece ilgili hale getirmiştir. Yazılım Geliştirici mesleğimi Amatör Telsizciliğe nasıl fayda sağlarım düstüru ile bir çok projeye el attım. Son zamanlarda DMR çok hoşuma giden bir teknoloji ve çalışmalarıma bu yönde devam ediyorum. Saygılarımla TA3NHI 73

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu