Makaleler

Renk Kodları (Color Code)

DMR'de Renk Kodları (Color Code) Nedir?

DMR telsizlerde ve tekrarlayıcıda, 15 renk kodundan birini seçmeye izin  veren bir renk kodu alanı vardır. 

Renk kodu 1 ile programlanmış bir telsiz, renk kodu 2 ve benzeri ile yapılandırılmış bir tekrarlayıcı üzerinden yayın yapamaz.

Telsiz, her kanal için bir tane olmak üzere birden fazla renk koduyla yapılandırılabilir. Fakat bir tekrarlayıcı yalnızca bir renk kodu ile yapılandırılır.

Renk kodunun temel amacı aynı frekansları kullanan başka sistemlerin birbiri ile karışmasını engellemektir. Komşu bir bölgedeki aynı frekansı kullanan tekrarlayıcıda görüşme olmasına rağmen, telsiz farklı bir renk koduna sahip olduğu için diğer sistemden gelen tüm yayınları göz ardı edecektir.

“Amatör Telsizcilikte” renk kodu genellikle “1” olarak kullanılır

Etiketler

TA3NHI

İbrahim ÜRÜKER 1975 Bursa Doğumluyum, Amatör Telsizciliğe TA3CGF çağrı işaretim ile 1993 yılında başladım. Daha sonra çağrı işaretim yönetmelik ve ikamet değişiklikleri doğrultusunda TB2NHI ve en son TA3NHI olarak değişti. Elektronik ve özellikle haberleşme teknikleri üzerine ilgim beni Amatör Telsizciliğe son derece ilgili hale getirmiştir. Yazılım Geliştirici mesleğimi Amatör Telsizciliğe nasıl fayda sağlarım düstüru ile bir çok projeye el attım. Son zamanlarda DMR çok hoşuma giden bir teknoloji ve çalışmalarıma bu yönde devam ediyorum. Saygılarımla TA3NHI 73

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close