Makaleler

Time Slot Nedir?

DMR Tekrarlayıcılarda konuşmak için kanal ayarlarını yapar iken Time Slot (Zaman Yuvası) ayarı yapıyoruz. Peki nedir bu Time Slot?

DMR tekrarlayıcılarda analog tekrarlayıcıların aksine tek bir frekans üzerinde aynı anda iki iletim yapılabiliyor. İşte bunun yapılabilmesini sağlayan teknoloji TDMA (Time Division Multiple Access) yani Zaman Bölmeli Çoklu Erişim teknolojisidir.

DMR telsiziniz ile bir tekrarlayıcıda konuşur iken telsiziniz ve tekrarlayıcı (röle) iletimi 30ms lik aralıklar ile keser. Bir kullanıcı TS1 üzerinde konuşuyor iken diğer bir kullanıcıda TS2 üzerinde konuşuyor olabilir

Telsiziniz tx deyken iletim 30ms de bir açılıp kapanır fakat bu çok hızlı olduğundan boşlukları kaçırmazsınız. Başka bir kişi de bu akıştaki ters yuvayı paylaşıyor olacaktır.

Telsiz cihazlarımızı programlar iken yerel konuşma gruplarını bir slot haricindeki tüm grupları diğer slot a programlar isek. Bir grup amatör yerel grupta konuşuyor iken sizde diğer gruplar ile onları etkilemeden konuşuyor olursunuz.

Örneğin: Bursa’da yaşayan biriyseniz TS1 de TG28616 TG yi programlar diğer TG leride TS2 ye programlar iseniz, siz TS2 de 28634 ile görüşüyor iken yerel grup TS1 de olduğundan yerel görüşme yapan istasyonları etkilemiyor olursunuz.

73 TA3NHI

TA3NHI

İbrahim ÜRÜKER 1975 Bursa Doğumluyum, Amatör Telsizciliğe TA3CGF çağrı işaretim ile 1993 yılında başladım. Daha sonra çağrı işaretim yönetmelik ve ikamet değişiklikleri doğrultusunda TB2NHI ve en son TA3NHI olarak değişti. Elektronik ve özellikle haberleşme teknikleri üzerine ilgim beni Amatör Telsizciliğe son derece ilgili hale getirmiştir. Yazılım Geliştirici mesleğimi Amatör Telsizciliğe nasıl fayda sağlarım düstüru ile bir çok projeye el attım. Son zamanlarda DMR çok hoşuma giden bir teknoloji ve çalışmalarıma bu yönde devam ediyorum. Saygılarımla TA3NHI 73

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu