Makaleler

Konuşma Grupları – Talk Groups

Konuşma Grupları- Talk Group kısaca TG olarak bahsedeceğim. Basit bir örnek ile başlamak gerekirse TG tıpkı analog FM deki PL kodlarına (CTSS) benzer, siz ve görüştüğünüz taraf aynı tonlar da olmak zorundasınızdır.

Tabiki TG bununla sınırlı değil. TG’ler bölgeye yada konuya göre düzenlenmiştir, Türkiye’de TG kodları 286 ile başlar ve kullanıldığı bölgenin şehir plaka kodu ile devam eder. Örneğin Bursa bölgesindeki bir tekrarlayıcıya 28616 İstanbul’daki bir tekrarlayıcıya 28634 ile başlayan TG ler ile erişirsiniz. Türkiye’deki TG listesine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Tekrarlayıcı sorumluları bölgesel TG nizi Tekrarlayıcıya Statik olarak tanımlarlar böylece bölgenizdeki çağrıları dinlemek için mandala basmak zorunda olmazsınız. Tekrarlayıcı frekansında TS1 slotunda bölgenize ait TG yi kullanıp çağrılar içinde dinlemede kalabilirsiniz. Bölgeniz dışında olan TG leride TS2 slotundan kullanırsınız. Böylece siz TS2 de başka bir TG ile görüşürken TS1 de başka bir grup lokal QSO yapabilir. Time Slot ile ilgili yazdığım makale için tıklayınız.

Tekrarlayıcıda statik olmayan bölge dışı TG leri dinamik olarak açmak için görüşmek istediğiniz TG ye 1 saniyeliğine mandalı basıp bırakmak yeterlidir.

Cihazınızda tekrarlayıcının frekansı ile daha önceden programladığınız bir kanalı TG Temizle adını vererek bu kanala TG4000 i ayarlayabilir ve dinamik olarak açtığınız bir TG de işiniz bitince bu TG de bir kez mandal attığınızda tekrarlayıcı dinamik tg den çıkacaktır. TG 4000 takrarlacının dinamik TG lerden düşmesini sağlar böylece tekrarlayıcıyı hızlı bir şekilde sonraki kullanımlar için boşaltmış olursunuz.

TG ile ilgili önemli bir durum da cihazlarımızı programlarken dikkat edeceğimiz bir husustur. Konuşmak istediğimiz TG yi cihazımızda programlarken TX Contact kısmında daha önceden Contact liste eklediğimiz isimle seçiyoruz fakat bu yeterli değil. Eğer TG listen grup yani Dinleme grubuna dahil edilmediyse bir TG yi tetiklediğimizde hiç bir görüşme cihazımıza ulaşamayacaktır. Yeni bir TG yi cihazınıza eklediğinizde mutlaka daha önce oluşturduğunuz listen gruba da dahil etmeyi unutmayın.

Yalnız yine burada sıkça yapılan bir hatadan da bahsetmek istiyorum. Listen gruplar ortak bir TG grubu olduğundan siz bir TG de iken başka biri aynı tekrarlayıcıda başka bir TG yi tetiklerse onlar farklı bir TG de olmasına rağmen siz onları duyuyor olursunuz. Onlara cevap vermek için o TG ye geçmeniz gerekir bu yüzden cihazın ekranını sık sık kontrol ederek konuşmaların hangi TG den geldiğine dikkat etmelisiniz ve çağrı yapmak içib o TG ye geçmelisiniz.

TG Eklemeye Bir Örnek
Kanal Ayarlarına Bir Örnek

Lokal konuşmaların Tekrarlayıcı içerisinde kalmasını istiyor Rölenin bu konuşmayı internete vermesini istemiyorsanız TG9 u kullanmanız gerekecektir. Esasen lokal konuşamalar için en uygun TG budur. Ancak burada unutmamanız gereken bazen lokalde de olsa Hotspot kullanarak konuşmaya dahil olmak isteyecek istasyonların da sizi duyamayacak olması çünkü hotspot interneti kullanarak tekrarlayıcıya ulaştığından tekrarkayıcının TG9 unua ulaşamayacaktır.

Lütfen Şunlara Dikkat Ediniz.

 • Bir TG ye erişmek için bir kez mandal atmanız yeterlidir.
 • Lütfen direk çağrı yapmayın
 • Tetikledikten sonra hiç kimsenin konuşmadığından emin olmak için biraz dinlemede kalın ve konuşma varsa bölmeyin bitmesini bekleyin.
 • İşiniz bittiğinde, telsizinizi “TG Temizle” Kanalına geçin ve Mandala basıp bırakın. (Bu, TG’yi tekrarlayıcıdan ayırır. Aksi takdirde, Zaman Aşımına kadar 15 dakika bağlı kalacaktır)

TA3NHI

İbrahim ÜRÜKER 1975 Bursa Doğumluyum, Amatör Telsizciliğe TA3CGF çağrı işaretim ile 1993 yılında başladım. Daha sonra çağrı işaretim yönetmelik ve ikamet değişiklikleri doğrultusunda TB2NHI ve en son TA3NHI olarak değişti. Elektronik ve özellikle haberleşme teknikleri üzerine ilgim beni Amatör Telsizciliğe son derece ilgili hale getirmiştir. Yazılım Geliştirici mesleğimi Amatör Telsizciliğe nasıl fayda sağlarım düstüru ile bir çok projeye el attım. Son zamanlarda DMR çok hoşuma giden bir teknoloji ve çalışmalarıma bu yönde devam ediyorum. Saygılarımla TA3NHI 73

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Öncelikle Teşekkür ediyorum Muhteşem paylaşımlar yapıyorsun
  Güzel ve kalıcı bilgiler
  Gerçekten bu bilgilere ihtiyacımız var
  bir hassa cihaz kurulumlarında
  Bu bilgiler hepimizi birbirimize bağlıyor
  Takip ediyorum yayınlarını yakından
  Emeğine eline yüreğine sağlık
  73 ler TB5BKA kazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu