Duyurular

DMR için DPRS kontak id numaraları

DMR için DPRS kontak id numaraları.
arkadaşlar, önceden yazmıştım, ama görüyorum ki hala anlaşılmamış ! tekrar yazıyorum.
dprs için ülke sunucularına göre kontak id numaraları mevcuttur,

Bulgarisatan için 284999
Almanya için 262999

bu id numaraları dprs data gönderimi içindir, konuşma grubu değildir !

hangi sunucu dprs id numarasını kullanacaksak o id numarasını kontak listemize “private call” olarak kayıt ederiz, “group call” olarak eklenmez.

telsizimizi programlarken yapacağımız kanal a gps datasını göndermek için bu kontak id numarasını seçeriz.
ayrıca bu id numarasına kanal yaratıp, bu kanalı da zone ekleyip, mandal basıp konuşulmaz, yada gps datasını göndersin diye mandal atılmaz, çünkü bir işe yaramaz !
group call olarak eklenip konuşma yapılmaz !
çünkü amaca uygun değildir, ve bu id numarasından size bir yanıt gelmez/gelemez !
bazı cihazlarda kanal olarak yapılır evet bu normal, fakat kullanacağımız kanal da bu dprs kanalını seçip yetki vermek içindir, zone eklemek için değil, konuşmak, veya mandal hiç değildir.

2. bir konu da repeater ve hotspotlara bu dprs id numaraları sabit TG olarak eklenmez, hiç bir yararı YOKTUR. !
çünkü bu id numaralarını sabit olarak eklerseniz, bu id numaralarından hiç bir data gelmez, çünkü sadece data alımı için yapılmıştır, analog digi-repeater gibi düşünmeyin, bu id numarasından gps verileri gelmez !
eğer analog aprs gibi düşünüp ekliyorsanız, ve bu id numaralarından data gelsin diye bekliyorsanız, çok beklersiniz ! çünkü gelmez, gelmeyecek de. eğer analog digi-repeater gibi olsaydı, roleye eklediğiniz 3 ülke serverinin dprs id numaralarını ekledin, binlerce kişi dprs datası gönderiyor, binlerce kişinin datasını alıp havaya atsaydı eğer, o role 7/24/365 gün sürekli TX de kalacaktır ! peki bu id numaralarını roleye eklediğin halde, bu güne kadar roleniz tx yapıp data attı mı ? tabi ki “HAYIR” o zaman neden ekliyorsunuz ?
bu id numaralarını ekleyip, data beklemek Bülent ersoy’dan çocuk beklemek ile aynı şey. beklemeyin, çünkü olmaz/olamaz. !

örneği vereyim, Bulgaristan sunucusuna bağlı olan tüm role ve hotspotları bu http://193.93.24.31/db/ linkten görebilirsiniz, siteye girin, ve F3 (bul) basınız, 262999 yazın bu id numarasını sabit TG olarak sadece TÜRKİYE de ki role ve hotspotlar da ekli ! çok ilginç değil mi ? peki yabancılar neden eklememiş ? hiç düşündün mü ?

çünkü eklenmez !

bu https://wiki.brandmeister.network/index.php/Bulgaria link e bakın, 284999 için ne yazmış,
“262999APRS – GPS/APRS frames send to this ID are being forwarded to APRS.fi”

gps datası bu id numarasına gönderilir diyor, bu id numarası data yı size göndermez, sadece alabilir.

bu https://brandmeister.network/?page=lh&DestinationID=284999 link e bakın, bulgaristan dprs id numarasına neler olmuş görelim, bir çok kişi private kanal olarak yapıp mandal basmış, bu yanlış.
group call olarak yapmış ve çağrı yapmış, bu çok yanlış 🙂

bu https://brandmeister.network/?page=lh&DestinationID=262999
link e bakın, almanya dprs id numarasına neler olmuş görelim, bir çok kişi private kanal olarak yapıp mandal basmış, bu yanlış. group call olarak yapmış ve çağrı yapmış, bu çok yanlış 🙂

eğer bu id leri, doğru kullandığımızda, telsiziniz enlem boylamı bu id numarasına gönderecek ve işaretiniz aprs.fi sitesinde gözükecektir,
ama bu verdiğim sayfada işaretiniz gözükmeyecek.

eğer yanlış yapılandırdıysanız, çağrı işaretiniz bu verdiğim linkte ki sayfada gözükecektir.

inşallah anlatabilmişimdir. !

TA2KW

Benzer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close