Duyurular

Callbook, Bilgi ve Topluluk Sitemiz Yayında

Merhaba Sevgili Radyo Amatörleri

Yıllar önce amatör telsizcilerin kullanması için basit ve çevrim içi yönetilebilen bir callbook sitesi hazırlamıştım, bu ilk site trcallbook.org url si üzerinden uzun yıllar hizmet verdi. Bu site facebook dan da eskiden vardı. Daha sonra callbook.org url sine bu siteyi taşımıştım ve uzunca bir dönem site bu isim üzerinden yayın yapmaya devam etti. 2bin den fazla Dünya çapında radyo amatörü bu siteye kayıt oldular ve kullandılar, fakat benim bir hayalim vardı bu callbook sitesini bir topluluk sitesi şeklinde işletmek. Çünkü facebook gibi genel mecraların biz radyo amatörlerine tam olarak hitap etmediği düşüncesinde idim.

Yaklaşık üç yıl kadar önce sunucuya yaptığım bir güncelleme ile eski callbook sitesi işlemez hale geldi, çünkü yazmış olduğum kodlar yeni güncelleme ile gelen php motorları tarafından işletilemez oldu. Aslında bir kaç yenileme ile bu siteyi tekrar çalışır hale getirebilirdim ama bu topluluk sitesi hayalim buna engel oldu. Siteyi tekrar çalıştırırsam topluluk sitesini yapmaya gerek duymayabilirdim.

Gel zaman git zaman bir türlü yeni kodlamayı tamamlayamadım hatta bazen amatör telsizcilik içerisindeki kırgınlık ve soğumalarım da buna engel oldu. Zaman içinde bu heves tekrar beni tetikledi, kod yazmaya zaman ayıramadığım içinde acaba hazır bir yazılımı bulup modifiye edebilirmiyim düşüncesi ile şu anki bu siteyi test amacı ile açmış bulunuyorum.

Siz değerli dostlar ile bu siteyi test edelim ve birlikte karar verelim istedim. Eğer bu siteyi gerekli duyarsanız ve kullanımı amacı içerisinde kalır ise bir de zaman içerisinde sitenin işletim giderlerini karşılayabilecek sponsor bağlantıları geliştirebilirsem siteyi yaşatmaya çalışacağım.

Kullanım ile ilgili notlar:

  • Şimdilik test aşamasında resim paylaşmayı dosya yükleme bazında açmadım. Bunun sebebi büyük sunucu alanı gerektirmesidir. Zamanla sitenin kullanımı ve sponsor bağlantıları durumuna göre bunu aktif edebiliriz. Ancak URL olarak başka sitelerde barındırılan resimleri yapıştırarak paylaşabilirsiniz ve de hazır gif animasyonları paylaşabilirsiniz.
  • Video ve Seslerin URL lerini youtube vb. Mecralar üzerinden video, soundcloud.com gibi mecralardan da sesleri gönderi tipi seçeneğinden paylaşabilirsiniz.

Site URL : https://www.callbook.org

Üye Olmayı Unutmayın 😉 Saygılarımla

73 TA3NHI;

Etiketler

TA3NHI

İbrahim ÜRÜKER 1975 Bursa Doğumluyum, Amatör Telsizciliğe TA3CGF çağrı işaretim ile 1993 yılında başladım. Daha sonra çağrı işaretim yönetmelik ve ikamet değişiklikleri doğrultusunda TB2NHI ve en son TA3NHI olarak değişti. Elektronik ve özellikle haberleşme teknikleri üzerine ilgim beni Amatör Telsizciliğe son derece ilgili hale getirmiştir. Yazılım Geliştirici mesleğimi Amatör Telsizciliğe nasıl fayda sağlarım düstüru ile bir çok projeye el attım. Son zamanlarda DMR çok hoşuma giden bir teknoloji ve çalışmalarıma bu yönde devam ediyorum. Saygılarımla TA3NHI 73

Benzer Konular

“Callbook, Bilgi ve Topluluk Sitemiz Yayında” konusunda 2 yorum yapıldı

  1. Merhaba öncelikle çalışmalarınız için sizi tebrik ediyorum ben callbook.org yi kullanıyorum ve çok faydalı buluyorum ama bir çok operatör kayıtlı değil bu durum benim için sıkıntı yapıyor geliştirilmesi ve tüm operatörlerin bilgilerinin güncellenmesi taraftarıyım iyi çalışmalar 73

    1. Projemizi beğendiğinize sevindim. Daha önce oldukça üyemiz vardı ama bu projeyi yeniden başlattığımız için eski üyeleri dahil etmek istemedim. Ama sizlerinde katkısı ile zaman içirisinde siteyi duyulabilir hale getirebilir üyeleri arttırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close